birds

Press releases - detail

The Mumps Reflections tour tisková zpráva
(datum: 1.4.2010)

Aranos + Birds Build Nests Underground
The Mumps Reflections Tour 2010

Společné turné v Irsku žijícího multiinstrumetalisty Petra Vaštla zvaného ARANOS známého mimo jiné spoluprací s hvězdami britské elektronické psychedelie, skupinami Nurse With Wound a Current 93, a pražské trojice BIRDS BUILD NESTS UNDERGROUND působící na poli improvizovaných setkávání manipulace s vinylovými deskami a filmovými pásy nese název The Mumps Reflections.

Vystupující se během šňůry představí v nejrůznějších sestavách, sólových blocích i vystoupeních s hosty. Každý večer turné bude mít odlišnou dramaturgii, od přehlídky sólových setů až po společnou improvizaci všech zúčastněných. Mezi těmito póly? Otazník.

Aranos je mistrem překvapení. S půvabem sobě vlastním mísí názvuky etnické, především cikánské hudby (je virtuózním houslistou) s waitsovsko-beefheartovskou poetikou a světem akustického ambientu a elektronického undergroundu. Muzikantská otevřenost, vtip a smysl pro absurdní poetiku Vaštla dovedly ke spolupráci s projektem Stevena Stapletona Nurse With Wound, tedy se ztělesněním nekompromisního zvukového dada (slyš alba Acts Of Senseless Beauty a Santoor Lena Bicycle). Většina Vaštlových sólových alb vyšla jeho vlastním nákladem a v jejich pozoruhodných ručně vyráběných obalech lze najít něžný ambient (Transfixiatio), rozevláté syrové písně (Tangomango), kompozici pro gong a banjo inspirovanou iniciačními rituály sibiřských šamanů (Berig Sea), naštvané blues (Tax), i naprosto nepopsatelné „něco mezi“ (Every Bright Body Gleams Green, Magnificent! Magnificent! No One Knows The Final Word) – a právě tam je Aranos nejlepší. Po svém odchodu z ČSSR účinkoval ve vlasti jen jednou před pěti lety, nyní se vrací na krátké turné završené jeho vystoupením před a s Nurse With Wound.

www.brainwashed.com/aranosBirds Build Nests Underground spojují povrch s obsahem a je to nerozhodně – jejich manipulace se starými a obnošenými deskami a filmy, tedy hmatatelnými médii, zvýrazňuje šumy a zuby času. Destrukce starých desek a filmů ale má v jejich případě čistě estetickou funkci, nejde o akt násilí ani přebujelého konceptualismu, ale o touhu najít krásu tam, kde by se na ni jinak prášilo. Debut Night Night vydaný vlastním nákladem získal cenu Anděl jako nejlepší alternativní album roku 2007, následující album Cold Dreams bylo nedlouho po vydání vyprodáno.

www.bbnu.euData:

26.4. Brno - Boro
Aranos sólo / Petr Ferenc sólo / Michal Brunclík sólo

26.4. Brno - Moravská galerie
Martin Ježek (BBNU): přehlídka filmů

27.4. Brno - Boro
Aranos + BBNU / Tomáš Vtípil, Opening Performance Orchestra / Glad To Get Away

28.4. Ostrava - Dům umění
Aranos / BBNU (playing solo and together)

29.4. Praha - Chapeau rouge
Aranos / BBNU (playing together)

30.4. Praha - Archa
Nurse With Wound / Aranos (playing solo and together)


Na koncertech bude možné zakoupit CDR, které bude vydáno speciálně pro toto turné a na němž Aranos a BBNU spojili síly v jedné delší skladbě.
BACK